O medu
Nejznámější a základní produkt včelí práce. Bez něj bychom patrně o dalších včelích produktech neslyšeli. Nejstarší známé malby sběračů medu pocházejí z doby před 16 000 lety z Aranských jeskyní ve Španělsku.
Med je vynikající potravinový doplněk, sladidlo i lék. Je velice snadno stravitelný. Vstřebává se v ústní dutině. Proto je výborný i jako rychlý zdroj energie.
Med se od pradávna využíval jako potrava, hojivý přípravek a konzervant. Med se nemůže zkazit. Pouze pokud je v něm více vody, zkvasí. Čehož se využívá při výrobě medoviny. Nedávno se našly plásty divokých včel staré 10 000 let. Rozborem vědci zjistili, že med je stále v pořádku. Med se ale může špatným skladováním nebo tepelnou úpravou znehodnotit.
Med obsahuje velice malá až zanedbatelná množství stopových prvků. Jenže tyto prvky jsou v medu v téměř stoprocentně využitelné formě a tak se do těla dostávají v potřebném množství a to spolu s medem už sliznicemi úst. Střežené knowhow těch skutečně zkušených apiterapeutů je, že dovedou upravit med tak, aby obsahoval větší množství požadovaných minerálních látek a stopových prvků a tak dostat do těla potřebné množství železa, vápníku, ... Bez nutnosti med spolknout. Tímto způsobem, po blokádě Leningradu za druhé světové války, zachránili mnoho podvyživených dětí, které již nebyly schopny přijímat potravu. A nejen že je zachránili. Dostali je i do síly. Každého okamžitě napadne jeho využití při anorexii.
Nejvýznamnější léčebnou vlastností medu jsou patrně jeho hojivé účinky. Hojivé účinky medu byly známy i ve středověku. Každou armádu doprovázeli zdravotníci/felčaři se zásobami medu na ošetření ran. Med má velmi silné hojivé účinky. Je antiseptický, ale není bakterio a virocidní. Ale pokud med smícháte s propolisem, dostanete mast, která svými hojivými účinky překoná vše známé z chemických laboratoří. A je i výrazně levnější a dostupnější. Funguje i na zvířata. I tam, kde chemie už nestačí.
Konzervační vlastnosti medu se dnes využívají jen okrajově. Například pro uchování mateří kašičky. Dříve se ovšem užíval hojně. Dokonce mrtvé tělo Alexandra Velikého, převáželi potopené v medu.
Med se používá i ve wellness procedurách. Např. v detoxikačních medových masážích.
Med skladujeme na chladném a temném místě.
Upozornění – pokud chcete med po zkrystalizování rozehřát (časem musí zkrystalizovat každý med ), myslete na to, že teplota nad 45°C likviduje v medu většinu potřebných enzymů a dalších důležitých látek a vy si tím vyrobíte jen drahý cukr. To samé platí o medu v čaji. Ve vařícím čaji už je to jen o chuti.
Využití medu v apiterapii
• Hojivé a protizánětlivé účinky - Každou ránu nejprve pečlivě očistěte a vyčistěte. Hojivé účinky jsou totiž tak silné, že to, co nevyčistíte, zaroste uvnitř jako zdroj budoucích potíží. Odřeniny potírejte 2x denně medem. Vynikající zvláště pro dětské pacienty. Pokud je rána zanícená, přidejte do medu trošku propolisu, přikryjte obvazem a převazujte 2x denně.
• Protizánětlivé výplachy sliznic, vč. vaginálních (tam bez propolisu)
• Detoxikace medovou masáží
• Výživa a obnova energie: dodání stopových prvků oslabenému organismu, rychlý zdroj energie při vyčerpání.
Med a moderní zdravotnictví
Med nikdy nemá stejné složení. Navíc obsahuje pylová zrna, která snad mohou vyvolat alergickou reakci. Moderní medicína z těchto důvodů odmítá med používat v přírodním stavu a požaduje jej vyčistit. Tím se med zbaví pylových zrn, ale i některých prospěšných enzymů. Přítomnost pylových zrn v medu je, mimochodem, důležitá pro určení pravosti medu i pro určení jeho původu.
Některé přípravky z medu jsou již schválenými léčivy. To je dobrá zpráva, protože alopatická medicína může med pro léčbu používat.