Propolis

Česky English

O propolisu

Propolis je složitá látka, kterou včely používají jako tmelící hmotu a jako desinfekční potah úlu a uzavírají jím všechny malé štěrbiny. Prostě oddělí místa, která nemají pod kontrolou. Větší mezery voskem, menší propolisem. Často obojím. Propolisem také obalují všechno cizorodé, co se dostane do úlu a co nejsou schopny vynést ven. Obalí propolisem i mrtvou myš, aby neohrozily úl infekcí. Propolis je v tom tak dokonalý, že z mrtvolky neuniká žádný zápach ani infekce. Propolis se pro tyto účinky používal i pro balzamování těl ve starém Egyptě.

 

Propolis pokrývá celé spektrum nebezpečných bakterií a virů. Je účinný dokonce i na zlatého stafylokoka - MRSA. Likviduje plísně i aspergily. Má účinky antidepresivní, hojivé, anestetické, ...

 

Propolis se užívá v kůrách o maximální délce jednoho měsíce. Poté je třeba jej alespoň na měsíc vysadit.

 

Pokud berete propolis jako podpůrný prostředek při léčbě antibiotiky, je nutné okamžitě snížit dávku antibiotik.

 

Propolisu vadí kontakt s kovem a světlo. Může se klidně skladovat v teple, ale ne na světle.

Apiterapie O propolisu

Více o propolisu

Propolis je látka na bázi přírodních pryskyřic, doplněná o výměšky včelích žláz. Skládá se z flavonoidů, fenolických kyselin a jejich esterů, vosku, pryskyřic, balzámů a éterických olejů.

Pro představu, jak složitá látka to je, uvádím informaci bratislavské farmaceutické fakulty, která je předním pracovištěm na výzkum propolisu v celosvětovém měřítku:

“Prozkoumaných látek, které zhruba umíme popsat a někdy i víme co umí, je v propolisu 160 až 180.

Těch, o kterých víme, že tam jsou, ale ještě o nich po vědecké stránce nevíme nic, je asi 360.

A podle chemických teorií a záznamů chromatografu tam ještě asi dalších 500 látek bude.”

 

Propolis je látka extrémně antiseptická, bakteriocidní, antimykotická, virostatická pro některé druhy virů – např. pásový opar - herpes. Likviduje streptokoka, staphylokoka, MRSu, plísně i aspergily. Působí jako lokální anestetikum, je lehce sedativní a má antidepresivní účinky. Uzavírá rány silným granulačním efektem. Likviduje staphylokokovou infekci, což je infekce, která mmj. přispívá k tvorbě celulitidy. Propolis tedy tím, že tuto infekci blokuje a zároveň má protigranulační efekt tukové tkáně, výrazně zpomaluje až brzdí vznik celulitidy.

Zvyšuje buněčnou imunitu, zlepšuje tonus mezibuněčné vazby. Částečně proniká i do CNS, kde ovlivňuje některé pohyby aminokyselin, na které se dovede navázat.

Je radioprotektivní. Pokusy na laboratorních myších prokázaly schopnost blokace gama záření. Dokáže pohltit významnou část RTG záření. Vědci, podle mých informací, zatím nemají tušení proč to tak je ani jaké složky to dělají.

Má vitalizační efekt, velmi dobře startuje imunitní systém

 

Několik známých sloučenin, o kterých víme, že v propolisu jsou a i víme co tam dělají, uvedu jmenovitě:

Propolisové produkty

Apiterapie propolisové produkty

Propolis se používá v mnoha formách. Práškový propolis, propolisová mast, vodní nálev, ... a nejoblíbenější propolisová tinktura. Propolis je rozpustný v lihu a ve vodě, ale ne všechny látky v propolisu obsažené se rozpouštějí v lihu a ne všechny ve vodě. Proto vodní nálev nepůsobí stejně jako propolisová tinktura a propolisová mast se liší od obojího. U macerování v lihu je důležitá koncentrace lihu i doba macerace. Velmi silným lihem lze vyrobit velmi účinnou tinkturu, která ale nelze použít např. na dětskou nebo citlivou kůži. Proto je při výrobě dobré vědět, k čemu budete tinkturu využívat.

 

Lahvičku propolisové tinktury byste měli mít stále u sebe. Ošetříte jí každé drobné poranění, opar, popáleninu, hnisající ránu i popáleninu od slunce. Na popáleniny od slunce a klasické popáleniny je propolisová tinkturu jako stvořená. Působí i na bradavice. Pití a kloktání propolisu s vodou je vynikající na chřipky a záněty dýchacích cest. Výplach úst zase výborně zklidňuje dásně, působí na záněty a dokáže potlačit i paradentózu.

 

Propolis je základem pro množství dalších receptur a přípravků na mnoho dalších obtíží.

  1. Surový propolis - používá se jako lokální anestetikum, přikládá se na záněty, odstraňují se jím některé typy bradavic
  2. Propolisová tinktura - vynikající na popáleniny. Má silné hojivé účinky. Používá se i na "mokré" exémy a vyrážky. Používá se i vnitřně při začínajících virózách.
  3. Vodní výluh z propolisu - používá se na výplachy sliznic, vč. vaginálních.
  4. Propolisová mast - desinfikuje pokožku a s přídavkem včelího vosku zvláčňuje pokožku.. Výborná na suché exemy. Vhodná i na poranění/odřeniny sliznic.